Natalenko, MacDonald on top podium step at Red Mountain FIS BC Cup SL

Article #3098
2017-03-12
Published By: Kathy Stahr

Photo from BC Alpine website: www.bcalpine.com
Asher Jordan (BCST/WMSC) top U19 at Red Mountain FIS GS

Rank     Bib   March 11th RESULTS - Men's GS             Year Nation Run 1 Run 2 Total Time
 1  15 SEGER Brodie  1995  CAN   1:01.17  1:00.84  2:02.01
 2  3 SHARP Keegan  1997  CAN   1:01.36  1:01.30  2:02.66
 3  17 JORDAN Asher 1st U19 1999  CAN   1:01.98  1:01.49  2:03.47
 4  2 KIRSHENBLATT Max 2nd U19 1998  CAN   1:02.27  1:01.43  2:03.70
 5  4 WALLACE Liam 3rd U19 1999  CAN   1:02.17  1:01.54  2:03.71
 6  10 ALEXANDER Kyle  1999  CAN   1:02.43  1:01.75  2:04.18
 7  8 CARRY Patrick  1995  CAN   1:02.84  1:01.37  2:04.21
 8  20 WILSON Andrew  1999  CAN   1:03.46  1:01.05  2:04.51
 9  6 COOK Carson  1998  CAN   1:02.46  1:02.36  2:04.82
 10  27 VALENTIN Alexander  1999  CAN   1:03.89  1:01.13  2:05.02

 

Rank     Bib  March 11th RESULTS - Women's SL       Year Nation Run 1 Run 2 Total Time
 1  2 NATALENKO Kristina 1st U19 1999  CAN   53.47  55.55  1:49.02
 2  14 RENZONI Ella 2nd U19 2000  CAN   54.83  55.88  1:50.71
 3  3 KAMACHI Nakia 3rs U19 1999  CAN   54.10  57.35  1:51.45
 4  5 PATTERSON Soleil  1998  CAN   53.41  59.01  1:52.42
 5  11 MAH Nicole  1999  CAN   54.38  58.20  1:52.58
 6  9 BURK Alexandra  1997  CAN   56.27  58.11  1:54.38
 7  20 SOETAERT Kjeryn  1999  CAN   58.33  1:00.99  1:59.32
 8  28 CALLAGHAN Gillian  2000  CAN   1:00.82  59.53  2:00.35
 9  23 HAWKINS Isla  2000  CAN   59.99  1:00.40  2:00.39
 10  29 BEEMAN Mackenzie  1999  CAN   1:03.23  59.15  2:02.38

 

Rank     Bib  March 12th RESULTS - Men's GS           Year Nation Run 1 Run 2 Total Time
 1  10 SEGER Brodie  1995  CAN   59.66  1:01.44  2:01.10
 2  15 WALLACE Liam 1st U19 1999  CAN   59.75  1:01.48  2:01.23
 3  14 WEBSTER Ryan 2nd U19 1998  CAN   59.57  1:02.02  2:01.59
 4  13 SHARP Keegan  1997  CAN   59.61  1:02.06  2:01.67
 5  16 JORDAN Asher 3rd U19 1999  CAN   59.79  1:01.93  2:01.72
 6  1 KIRSHENBLATT Max  1998  CAN   1:00.45  1:01.63  2:02.08
 7  19 WILSON Andrew  1999  CAN   1:00.39  1:01.73  2:02.12
 8  8 ALEXANDER Kyle  1999  CAN   1:00.63  1:01.77  2:02.40
 9  2 DAVIDSON Brian  1996  USA   1:00.53  1:02.12  2:02.65
 10  11 LEGREE Ben  1996  CAN   1:01.25  1:01.91  2:03.16

 

Rank    Bib  March 12th RESULTS - Women's SL          Year Nation Run 1 Run 2 Total Time
 1  2 CUMMING Meg  1997  CAN   53.29  55.27  1:48.56
 2  6 MACDONALD Frances 1st U19 1999  CAN   53.68  54.93  1:48.61
 3  3 BURGESS Georgia  1997  CAN   54.60  54.40  1:49.00
 4  14 MAH Nicole 2nd U19 1999  CAN   54.29  54.81  1:49.10
 5  7 MARTIN Mikayla  1997  CAN   53.35  56.43  1:49.78
 6  1 ALEXANDER Ashleigh 3rd U19 2000  CAN   52.88  58.57  1:51.45
 7  12 BUCKLE Skylar  1999  CAN   56.05  56.22  1:52.27
 8  13 TIMMERMANN Claire  2000  CAN   55.98  57.64  1:53.62
 9  10 NATALENKO Kristina  1999  CAN   53.11  1:02.32  1:55.43
 10  16 ANDISON Jane  1999  CAN   57.78  58.11  1:55.89

Contact Us

BC Alpine Ski Association
403 - 1788 W Broadway
Vancouver, BC, V6J 1Y1 P: (604) 678-3070
Email
office@bcalpine.com